Çınaraltında Kitap Sohbetleri


  • Dizi: Kültür Tarihi
  • İlk Basım Tarihi: 01.02.2006
  • Sayfa Sayısı: 288
  • Ebat: 13,5x21
  • ISBN: 978-975-362-666-8
  • Etiket Fiyatı: 220,00

Felakatimizin kaynağı kültür yokluğu... Hayatı anlamadan geçip gidiyoruz. Olgunlaşmak, kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekanın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demek. Harami mağaralarının kapılarını değil, hükümdar hazinelerinin kapılarını açan büyü, kitap! Gözlerinin ışığı tükenene kadar gözünü kitaptan ayırmayan Üstad Cemil Meriç böyle söylüyor kitap hakkında...
Bir başka kitap aşığı da "Benim sevgilim kitap ve kalemdir. Geride kalanların hepsi mihnet, endişe ve gamdır." dyerek muhabbetini dile getiriyor.
Matbaanın bulunmadığı ve kitapların büyük zorluklar içinde çoğaltıldığı çağlarda kitabın, ilmin ve ilim adamının gördüğü itibar aranır hale gelmişse; kitaplar çoğaldıkça, matbaalar arttıkça okuma oranı düşüyorsa ve artık ′medeniyet′ sahnesinde bize bir rol verilmiyorsa kitaba yeniden dönmenin vakti gelmiştir.
Dursun Gürlek, medeniyet tarihimizdeki yolculuğu esnasında derlediği kültür hazinesini bir bardak demli çay eşliğinde paylaşmak üzere sizi Çınaraltı′na davet ediyor.
Çınaraltı; Ali Emiri′den Ahmet Mithad Efendi′ye; Sultan Reşat′dan Cemil Meriç′e; İbni Sina′dan Necip Asım Yazıksız′a; Hasan Sabbah′dan Babanzade Naim′e uzanan geniş bir tarihsel kesitte, kitap ve kitap kültürü üzerine ilgi çekici, hayret uyandırıcı, bazen de yüzünüzde buruk bir tebessüm oluşturan kısa anektodlardan meydana gelen, rahat ve zevkle okunan bir eser.

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay